Geneetiliselt muundatud toiduained
Tallinna Tehnikaülikooli bakalaureuseõppes viiakse läbi uuringut geneetiliselt muundatud toiduainete kohta.

Antud küsimustik on koostatud selleks, et välja selgitada, kui suur on eestlaste teadlikkus geneetiliselt muundatud (GM) toiduainetest ja nende levikust Eestis.

GM organismid on organismid, kelle pärilikkus-tegureid on muundatud viisil, mida looduses ei esine. Sellist valitud geenide viimist ühelt organismilt teisele, nimetatakse geenitehnoloogiaks. See tehnoloogia võimaldab üksikuid valitud geene ühelt organismilt teisele üle kanda ning seda ka mitte-sugulasliikide vahel (ka loomadelt taimedele). Niisuguste meetodite abil luuakse GM taimi, mida seejärel kasvatatakse GM toiduainete saamiseks. Geenitehnoloogia abil saab muuta taimi pestitsiidide, herbitsiidide, külma, põua, viiruste ja paljude muude kahjulike välismõjude vastu resistentseks.

Kahjuks ei ole GM toiduainete riskide hindamisel läbi viidud piisava ulatusega uuringuid, et kindlalt väita, et GM organismid on looduskeskkonnale, loomadele ja inimestele täiesti ohutud. Seni on Euroopa Liit kehtestanud GM toiduainetele moratooriumi. Euroopa Liidus lubatakse kasvatada ja turustada inimtarbeks vaid maisi ja sojauba ning GM toiduained peavad olema vastava märgistusega. Riikides, kus GM põllumajanduskultuure laialdaselt kasvatatakse (USA, Argentiina) on see vähendanud farmerite tulusid ja suurendanud sõltuvust seemne- ja väetisetööstustest.

GM organismide puhul teeb muret ka nende võime keskkonda pääseda ja võimalus, et nad annavad töödeldud geene edasi keskkonda kuhu nad satuvad. Oluliseks ohuks on ka bioloogilise mitmekesisuse vähenemine. Kui tootjatele on GM põllumajandustaimede kasutamine toonud mõningatel juhtudel (küll vaieldavat) majanduslikku kasu, siis ainsaks praktiliseks efektiks tarbijaile on pahatihti elukvaliteedi langus, mille on põhjustanud mure GM põllumajandustoodangu ohutuse pärast.



Küsitlus on anonüümne ja vastuseid töödeldakse üldistavas vormis.
Palun sisestage oma andmed:
Sugu
1. Haridustase
alg (põhi)
kesk
keskeri
kõrgem
 
2. Vanus
18-23
24-29
30-39
40-49
50-59
60-69
üle 70
 
3. Keskmine kuusissetulek (neto) (Eurodes)
alla 150
150-300
301-450
451-600
601-750
751-1000
1001-1300
üle 1300
 
4. Kas olete varem kuulnud geneetiliselt muundatud põllumajandustoodetest?
Ei
Jah
 
5. Kas uurite toidukaupu ostes nende geneetiliselt muundatud tooraine sisaldust?
Ei
Jah
 
6. Kui geneetiliselt muundatud toiduõli maksab 1,75 eurot, siis kui palju oleksite nõus maksma sarnase geneetiliselt muundamata toiduõli eest?
1,75 eurot ehk 0% rohkem
2,1 eurot ehk 20% rohkem
2,45 eurot ehk 40% rohkem
2,8 eurot ehk 60% rohkem
3,15 eurot ehk 80% rohkem
3,5 eurot ehk 100% rohkem
5,25 eurot ehk 200% rohkem
 
7. Kas Eestis peaksid geneetiliselt muundatud põllumajanduskultuurid olema keelatud?
Ei
Jah
Ei oska öelda
 
8. Kui arvate, et Eestis peaksid olema geneetiliselt muundatud põllumajanduskultuurid keelatud, siis kui palju oleksite nõus aastas maksma selle eest, et Eesti oleks geneetiliselt muundatud kultuuride vaba?

NB! Kuigi vastus ei eelda praktilist maksmist, püüdke palun vastata võimalikult tõepäraselt ja oma võimalusi arvestades.

Kirjutage summa eurodes allolevale väljale.
 
Tänan vastamast!