Lapsevanemate vajaduste uuring
Hinnanguliselt peaks maailmas 2025. aastal olema 5-17 aasta vanuses ülekaalulisi lapsi 268 miljonit, kellest rasvunud on 91 miljonit (Eestis kuni 40 000 last).

Ülekaalulisus ja selle raskeim vorm, rasvumine, mõjutab lapse peaaegu kõikide organite talitlust, sh vaimset tervist. Ülekaalulisus jääb tihti püsima täiskasvanueani, põhjustades südamehaigusi, diabeeti, liigesehaigusi. Ülekaalulisus kasvab vanusega. Tervishoiusüsteem peab olema valmis tegelema laste rasvumisest tingitud kaashaiguste raviga: teise tüübi diabeet (suhkruhaigus), kõrge vererõhk, maksa rasvumine jms.



2016.a. aprillis-mais viidi Euroopas (osales 33 riiki), sh ka Eestis ning Rapla maakonnas läbi I klassi õpilaste seas laste rasvumise seiresüsteemi (COSI) uuring. Uuringu käigus mõõdeti pea 80% Eestimaa I klassi lastest – ligi 13 000 last. Tänaseks on avaldatud juba ka tulemused: juba 7.-8. aastastest lastest Eestis on kolmandik ülekaalulised, nendest rasvunud on poistest 17% ja tüdrukutest 15%.



Palun vastake mõnele küsimusele, et saaksime teada, millised vajadused seoses laste tervisega (sh kehakaaluga) vanematel on.



Suur aitäh Teile!



Ülle Laasner

Rapla Maavalitsus

tervisedenduse spetsialist
1. Tänasel päeval on informatsiooni tervise kohta väga palju, dr Mihkel Zilmer on öelnud, et elame infoajastu prügimäel. Kust leiate informatsiooni laste tervise kohta huvi korral? (mitu võimalikku vastust)
Meditsiinitöötajatelt (perearst, pereõde, eriarstid)
Internetist
Raamatutest
Ajakirjadest
Sõpradelt
Olen õppinud koolis
Koolitused (koolis,lasteaias jm)
Midagi muud
 
2. Kommenteerige soovi korral:
 
3. Kuidas tundub Teile Teie lapse kehakaal?
Pigem alakaaluline
Normaalne
Pigem veidi ülekaaluline
Kindlasti ülekaaluline
Rasvunud
 
4. Koostöös Tallinna Lastehaiglaga oleme Raplamaal pakkumas lapsevanematele abi - oleme valmis maakonna tervisedenduse programmi vahenditega avama lastevanemate tugigrupi ülekaaluliste laste vanematele, kus jagada muresid, eduelamusi, tegeleda laste kaaluga, saada teadmisi ja ka praktilisi oskusi pere elustiili muutmiseks. Kohtumised toimuksid kord või paar kuus, kohtumisele kutsutakse põnevad eksperdid, kes jagaksid oma teadmisi ja annaksid nõu.
Kui Teie laps on ülekaaluline, kas oleksite huvitatud võimalusest oma last aidata läbi vanemate tugigrupi?
Kindlasti mitte
Võib-olla, kui mõni tuttav ühineks
See on hea mõte, kaalun
See oleks suurepärane võimalus!
Kuna probleemi ei ole, siis seda vajadust ei ole
 
5. Kui Teil on ettepanekuid vanemahariduse edendamiseks (teemad, meetodid) vastavalt Teie vajadustele, siis palun andke sellest teada.
 
6. Kui Te olete huvitatud lastevanemate tugigrupi võimalusest, siis palun jätke oma kontaktandmed, et saaksime Teiega ühendust võtta, kui alustame grupi tegevusega.